fbpx

Laumiņas Rezidence

Padomi bērnudārza gaitu uzsākšanai

bērnudārza gaitu uzsākšana

Kā sagatavoties bērnudārza gaitu uzsākšanai?

Lai bērns ātrāk iejustos bērnudārzā, mazāk slimotu un ietu uz bērnudārzu ar labu noskaņojumu, pirmsskolas iestādes apmeklējumam viņu ir jāgatavo jau iepriekš un pakāpeniski. Tā kā šo procesu nav iespējams ātri paveikt dažu nedēļu laikā pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas.

Atrašanās vienaudžu kolektīvā trenē un attīsta bērnos:

 • uzmanību pret apkārtējo pasauli;
 • patstāvību;
 • mijiedarbību ar citiem bērniem.

Pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas bērns ir jāmāca komunicēt ne tikai ar savas ģimenes locekļiem, bet arī ar citiem bērniem un pieaugušajiem. Vecākiem noteikti ir jāpastāsta mazulim par bērnudārzu, tā režīmu un ar ko tur nodarbojas bērni. Pastaigājaties kopā ar bērnu bērnudārza teritorijā, lai mazulis varētu pierast pie jaunas vides. Pats galvenais – dariet visu pakāpeniski. Tieši pakāpenība ir veiksmīgas bērna adaptācijas panākumu ķīla.

Laikā, kad Jūs nolēmāt, ka ir pienācis laiks bērnam apmeklēt bērnudārzu, vispirms neuztraucieties paši, lai Jūsu trauksme nepārņem bērnu. Nestāstiet bērnam par iespējamām grūtībām, stāstiet viņam tikai labo. Mierīgi izstāstiet, kāpēc bērnudārza apmeklēšana ir nepieciešama bērnam. Cenšaties veidot bērnā lepnuma sajūtu saistībā ar to, ka viņš uzsāk pirmsskolnieka gaitas.

Dienas režīms

Divus, trīs mēnešus pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas Jums nepieciešams pielāgot bērna dienas režīmu tā, lai viņš viegli no rīta mostos. Ja Jūsu mazulis neguļ diendusu, tad jāiemāca viņu gulēt mierīgi gultā. Var izstāstīt viņam par klusām spēlēm, apkārtēju priekšmetu uzmanīgu apskati un detaļu iegaumēšanu, pirkstiņ spēlēm.

Centieties ēdināt bērnu vienā un tajā pašā laikā: ieturot miega un ēdināšanas režīmu.

Ja bērns vēl lieto pudelīti ar maisījumu vai ir kāda cita būtiska piesaiste, par to ir svarīgi izstāstīt bērnudārzam.

Tāpat centieties radināt bērnu apmeklēt tualeti ne tad, kad viņš jau nevar ciest, bet gan iepriekš: pirms pastaigas, pirms iziešanas no mājas, pirms miega.

Noteikti iemāciet bērnu lietot tualetes papīru, sekot higiēnai, mazgāt rokas izmantojot ziepes, šņaukt degunu salvetē.

Mazulis jāiemāca ēst ar karoti, nerotaļāties ar ēdienu, rūpīgi košļāt un ēdiena uzņemšanas laikā ievērot klusumu. Vakarā lieciet bērnu gulēt ne vēlāk kā 21:00.

Koriģējiet bērnu ēdināšanu tā, lai bērns ēstu līdzīgus ēdienus gan mājās, gan pirmsskolas izglītības iestādē, tas samazinās varbūtību, ka bērns atteiksies no bērnudārza ēdiena.

Nedodiet bērnam uzkodas un saldumus starp ēdienreizēm.

Ar Laumiņas rezidences Dienas plānu bērnudārzā varat iepazīties šeit.

Spēles

9 padomi bērnudārza gaitu uzsākšanai no Laumiņas rezidences:

 1. Pievērsiet uzmanību mājas ēdināšanas un miega režīmam un pakāpeniski to pielīdziniet bērnudārza režīmam.
 2. Pakāpeniski veidojiet bērna saskarsmes prasmes ar vienaudžiem (pastaigājaties pa bērnudārza teritoriju, iesaistāt kopējās spēlēs ar vienaudžiem).
 3. Pakāpeniski radiniet mazuli patstāvībai un pašapkalpošanās iemaņām.
 4. Stāstiet bērnam par bērnudārzu, kāpēc turp dodas bērni un kāpēc Jūs vēlaties, lai bērns apmeklē bērnudārzu.
 5. Izstāstiet bērnam par bērnudārza režīmu: ko un kādā secībā viņš tur darīs. Jo detalizētāks būs Jūsu stāstījums un jo biežāk to atkārtosiet, jo mierīgāk un pārliecinātāk jutīsies bērns bērnudārzā.
 6. Izdomājiet kopā ar bērnu atvadīšanās rituālu, tā viņam būs vieglāk ar Jums atvadīties.
 7. Bērna klātbūtnē izvairieties no kritiskiem aizrādījumiem pirmsskolas iestādei vai tās darbiniekiem.
 8. Nekad nebaidiet bērnu ar bērnudārzu.
 9. Apmēram nedēļu līdz pirmajam bērnudārza apciemojumam nepieciešams nobrīdināt mazuli, lai viņš mierīgi gaidītu lielo notikumu.

“Un kā uzsver speciālisti, pirmkārt, bērnudārza gaitu uzsākšanai ir jābūt gataviem vecākiem pašiem!”.

Adaptācijas process bērnudārzā

Jūsu mazulis sāk apmeklēt bērnudārzu. Kā viņš adaptēsies jaunajā sociālajā vidē? Tas satrauc gan vecākus, gan mazuli. Adaptācija ir plašs jēdziens, kas apzīmē organisma pielāgošanos videi. Bērnam ienākot jaunā grupiņā ir stress, jo notiek apstākļu un vides maiņa. Daļa bērnu adaptējas pāris nedēļas, daļa to spēj mēneša laikā, citi trīs mēneša laikā, savukārt, citiem nepieciešams pusgads.

Bērnudārza gaitu uzsākšanu un adaptāciju ietekmē:
 • Bērna raksturs un temperaments
 • Bērna gatavība apmeklēt bērnudārzu
 • Bērnudārzu apmeklē brāļi, māsas
 • Cik labi bērns sagatavots pārmaiņām
 • Vecāku attieksme, pārliecība, pieredze
 • Vecāku līdzdalība
 • Bērnudārza vide
Pozitīvs priekšstats par bērnudārzu

Priekšstatu par bērnudārzu bērnam veido vecāki, jo mazs bērns nemaz nezina kas ta ir. Lai bērns justos droši un komfortabli, vecākiem ieteicams stāstīt pozitīvas lietas par to. Ja vecākiem kaut kas iestādē nepatīk, to vajadzētu apspriest, kad bērns nav klāt. Ar bērnudārzu nevajadzētu mazuli biedēt.

Mierīgs un nosvērts rīta cēliens

Rīta cēliens jācenšas plānot tā, lai tas būtu mierīgs un lēns. Vecākiem nevajadzētu bērnu steidzināt un uz viņu dusmoties, lai mazulis varētu doties uz bērnudārzu priecīgs un pacilāts. Ja rīts ir veiksmīgs un bērns nav raudājis, tad ienākot bērnudārzā mazuli var uzslavēt, iedot kādu mīļmantiņu.

Ātra atvadīšanās

Parasti visgrūtākais brīdis bērnam ir atvadīšanās. Tāpēc atvadas būtu vēlamas nevilkt garumā. Iedot bērnam buču, novēlēt jauku dienu un doties projām. Arī tad, ja bērns raud. Reizēm ir tā, ka mamma atved mazuli, viņš raud un pārbauda mammu – varbūt varēs doties uz mājām?! Nereti tēvs atved mazuli, ātri atvadās, samīļojas un bērns mierīgi dodas uz grupiņu.

Ja vecāki zina, ka šķiršanās ir grūta, tad var mazuli kādu rītu atvest agrāk, kad grupā nav daudz bērnu, lai skolotāja varētu viņam pievērst vairāk uzmanības.

Kādas lietas ir nepieciešamas bērnam bērnudārza gaitas uzsākot?

 • Maiņas drēbītes. Jānodrošina ērts apģērbu, lai bērniņš pats varētu mācīties sevi apģērbt un noģērbt. Ieteicami 2 rezerves drēbju komplekti.
 • Grupas apavi – ieteicamas sandales.
 • Laika apstākļiem atbilstošas āra drēbes.
 • Pidžama gulēšanai.
 • Pamperi.
 • Ja bērniņš vēl nav apguvis podiņu, taču vecāki vēlas, lai bērniņš guļ bez pampera, tad ir nepieciešams mitrumu necaurlaidīgs palags.
 • Ķemme.
 • Zobu birste un zobu pasta.
 • Līdz 3 gadu vecumam savu ūdens pudele, ja bērns vēl no tādas dzer.
 • Līdzi var nest vienu mīļmantiņu.
 • Knupis – ja nepieciešams.

Laumiņas rezidences skolotājas mīļi atgādina vecākiem:

 • Sekot, lai bērniņa drēbes būtu laika apstākļiem atbilstošas (t.sk. cimdi, cepures utt.).
 • Izvēlēties tādas drēbes, kuras nav žēl saķēpāt.
 • Uzturēt kārtībā savu ģērbšanās vietu bērnudārzā, uz brīvdienām to iztukšot no visa liekā.
 • Ja būs nepieciešamas vēl kāds lietas, Laumiņas rezidences skolotājas par to vienmēr informēs vecākus papildus.
 • Lūgums, vecākus informēt bērnudārzu par svarīgām lietām saistībā ar bērna veselību, uzvedību, paradumiem.